Jak vybrat

Hlavní funkcí každého střešního okna je především dostat do domu denní světlo a prosvětlit interiér. Druhým velmi důležitým faktorem je výhled z okna, proto se musí dbát na to, aby bylo okno správně ve střeše umístěno. Důležitý při výběru okna je výběr materiálu, zda plastové či dřevěné okno a následně typ jeho zasklení v závislosti na potřebných tepelně technických parametrech. Nakonec je třeba se zaměřit na bezchybnou funkci okna bez nežádoucího orosování, protékání, profukování a aby nepropouštělo teplo z domu nebo bytu ven.

 

Rozměry a umístění oken

Zaměřte se na rozměry a umístění střešních oken.

Jakou zvolit velikost?

Plocha oken by měla odpovídat přibližně deseti až dvanácti a půl procentům celkové užitné plochy místnosti a aby se součet šířky všech oken rovnal 55 procentům délky místnosti.

Umístění střešních oken je třeba dobře rozmyslet, aby byla vaše místnost a interiér správně osvětlen a nevznikaly vám zbytečně neosvětlená místa. Také je třeba rozmyslet, jak vysoko je třeba okno umístit. Výška umístění okna ovlivní výšku nadezdívky a užitnost podkroví. V praxi se setkáváme převážně s výškou nadezdívky 1,1 m. Když si k nadezdívce připočítáme tloušťku střešního pláště, pak se nám výška spodní hrany střešního okna posouvá do výšky 1,5 m nad podlahou, výška horní hrany pak, samozřejmě v závislosti na výšce okna, do výšky cca 2,1 m nad podlahou. Jelikož je horní hrana okna díky této výšce pro většinu uživatelů špatně dostupná, mají střešní okna Roto umístění kličky na spodní hraně okenního křídla.

 

Možnosti otevírání

Způsob otevírání střešního okna je důležité vybrat podle výšky nad podlahou, ve které je okno umístěno. Běžným typem okna je okno kyvné, u kterého však musíte počítat s tím, že křídlo může vadit jak ve výhledu, tak i v interiéru. Roto nabízí krom kyvného ještě další dva způsoby otevírání, které vám zpříjemní jak přístup k oknu, tak i výhled z něj.

Prvním typem je výsuvně kyvné otevírání v horní čtvrtině rámu okna (typ ROTO R7, zde najdete i nejprodávanější a nejoblíbenější okna ROTO WDF R75). Ve většině případů vyhovuje právě tento způsob požadavkům nerušenému přístupu k oknu a výhledu z něj, protože i při otevřeném okně je křídlo dostatečně vysoko nad podlahou a nezasahuje do interiéru. Výsuvně kyvné otevírání Výsuvně kyvné otevírání.

Druhým typem je otevírání výklopné/kyvné (typ ROTO WDF R8). Křídlo se otevírá v horním pantu. Zajišťuje tak absolutní volnost pohybu v prostoru okna i v jeho okolí a zároveň nabízí výborné funkční vlastnosti okna. V souvislosti s posledně zmiňovaným typem otevírání je nutno upozornit také na celoobvodové kování. Bývá součástí každého fasádního okna a u výklopného/kyvného střešního okna Roto R8 zajišťuje jeho přesné uzavření po celém jeho obvodu. U větších rozměrů střešních oken je toto kování velmi důležité, protože zajišťuje těsnost střešního okna ve všech místech a nemůže se stát, že by okno někde profukovalo.  

 

Materiál a typ zasklení

Další otázkou, kterou je potřeba se při správném výběru střešního okna zabývat, je materiál, jestli chcete zvolit raději dřevěná okna nebo plastová okna a typ zasklení (dvojsklo či trojsklo). Zvolený typ zasklení a s tím související prostup tepla (koeficient Uw) se volí v závislosti na celkovém zateplení domu. Když zvolíte trojsklo na fasádní okna, je vhodné zvolit stejné zasklení i u střešních oken, která je třeba mít dobře zateplená kvůli stoupání teplého vzduchu vzhůru. V souvislosti s oknem v trojskle je třeba zmínit, že konstrukce okna musí mít tomu odpovídající rám křídla, aby tento rám nerušil výborné izolační vlastnosti skla. Při výběru okna vždy sledujte koeficient Uw, který nám udává hodnotu prostupu tepla celým oknem a nejen sklem.

Materiál střešních oken se neliší od materiálu, ze kterého se vyrábějí fasádní okna (dřevo nebo plast). Dřevěná střešní okna mají nesporné estetické hodnoty, ale funkční vlastnosti jsou spíše na straně plastových oken. Víte-li, že pod oknem nebudete mít radiátor nebo že střešní okno bude zasazeno hlouběji do střešního pláště nebo ho budete umísťovat do prostor, kde je vyšší relativní vlhkost vzduchu (koupelny, ložnice, kuchyně), počítejte s tím, že se může vyskytnout kondenzát. Kondenzát můžete omezit několika způsoby. Je třeba vybrat kvalitní střešní okno s nižším prostupem tepla. Koupí střešního okna se zateplovacím blokem, ten pomůže ke zvýšení vnitřní povrchové teploty okna, toto je výhodou až nutností u všech střešních oken. Roto dodává zateplovací bloky automaticky ke všem oknům, pokud si zákazník nepřeje opak. Mohou nastat případy, kdy není možné se kondenzátu zcela vyhnout. V těch případech má plastové střešní okno oproti dřevěnému oknu jasné výhody. Když se do dřeva dostane vlhkost, začne časem degradovat a hnít. Plastové střešní okno naopak jen otřete a nemusíte se bát změny jeho funkčních vlastností.

 

Stínění střešních oken

Všechna střešní okna mají problém s přehříváním v letním období. Hlavně pak okna umístěná směrem na jih a na západ. I když jsou okna vybavena vrstvami, které prostupu sálavého tepla zabraňují, jedinou účinnou možností je umístit na okno venkovní rolety, které vám nainstalujeme automaticky u všech střešních oken, které si u nás zakoupíte. Pokud nemáte rádi hmyz, určitě doporučujeme sítě proti hmyzu do oken, teplu to nezabrání, ale nepříjemným štípancům od otravných komárů určitě ano.

 

Odborná montáž

V neposlední řadě je potřeba, abyste pro montáž vámi vybraných střešních oken zvolili zkušenou a proškolenou montážní firmu. Ani to nejlepší střešní okno nebude správně fungovat, pokud není adekvátně napojeno na střešní plášť. Základem je bezchybné napojení na hydroizolační folii a na parotěsnou folii pomocí parotěsného límce střešního okna, a zateplení zbylých prostor. Dále je nutné správné seřízení každého střešního okna dle sklonu střechy a seřízení spáry mezi křídlem a rámem, aby nikde nemohlo protahovat. Volejte naši Zákaznickou linku 776756555 a nechte si poradit s odbornou montáží.

Střešní okna lze namontovat do každé šikmé střechy a je to nejlepší možnost, jak prosvětlíte podkroví vašeho domu. Věnujte dostat času jeho výběru, vyplatí se to, protože střešní okno vám pak bude sloužit i desítky let bez problémů a bude vám krásně přinášet denní světlo do domu.